• Procedury sytuacje trudne

        •  

           

           

           

           

           


          Procedury szkolne

          w

          Szkole Podstawowej

          w Bronowicach

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Podstawy prawne stosowanych procedur:

           

          Ustawa z 26 X 1982 o postępowaniu w sprawie nieletnich (Dz.U. z 1982 r. Nr 35 poz. 228 z późn.zm. – tekst jednolity Dz. z 2002 r. Nr 11 poz. 109 z późn.zm.).

          Ustawa z 26 X 1982 o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. Nr 35, poz. 230 z późn.zm.).

          Ustawa z 29 VII 2005 o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2005 r. nr 179 poz. 1485 z późn.zm.).

          Ustawa z 6 IV 1990 o policji (Dz.U. Nr 30 poz. 179 z późn.zm.).

          Zarządzenie Nr 15/97 Komendanta Głównego Policji z 16 VI 1997 w sprawie form i metod działania policji w zakresie zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości nieletnich.

          Ustawa z 7 IX 1991 o systemie oświaty (Dz.U. A 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn.zm.).

          Ustawa z 9 XI 1995 o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55, ze zm.).

          Ustawa z 6 VI 1997 – Kodeks postępowania karnego (Dz.U. Nr 89, poz. 555 ze zm.) – art. 218, art. 219, art. 222 § 1.

          Ustawa z 8 IV 2010 o zmianie Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz Ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2010 r. Nr 81, poz. 529) – art. 1 pkt 2a, 2b.

           

          Zasady ogólne

           

              1. Postępowanie w sytuacjach kryzysowych z udziałem ucznia, powinno być prowadzone w możliwie najszybszym czasie i przy zapewnieniu bezpieczeństwa psychofizycznego ucznia.
              2. Uczeń i jego rodzice mają prawo do pełnej informacji o sytuacji i podjętych przez szkołę działaniach ich dotyczących.
              3. Osobą odpowiedzialną na terenie szkoły za respektowania praw ucznia jest Dyrektor Szkoły. Osobą odpowiedzialną za monitorowanie respektowania praw ucznia jest Rzecznik Praw Ucznia
              4. Uczniowie wykraczający poza normy i zasady zachowania akceptowane w szkole ponoszą sankcje przewidziane w WSO.

           

          Niepowodzenia szkolne ucznia

           

          1. Wobec uczniów, u których nauczyciele przedmiotowi zauważają narastające niepowodzenia szkolne, wychowawca klasy i we współpracy z pedagogiem i nauczycielem przedmiotowym przygotowują propozycje pomocy uczniowi. Konsultują ją z uczniem i jego rodzicami w trakcie indywidualnych spotkań. Za zgodą rodziców uczeń może korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie:
                  • dostosowania wymagań edukacyjnych do możliwości ucznia,
                  • indywidualnych spotkań z pedagogiem lub psychologiem szkolnym
                  • zajęć dydaktyczno-wyrównawczych;
                  • innych zajęć specjalistycznych;
                  • konsultacji i porad dla uczniów oraz rodziców

           

          Wagary

           

          1. Realizację obowiązku szkolnego kontroluje Dyrektor szkoły. Nałożone przez niego zadania w tym zakresie wykonują wychowawcy klas i pedagog szkolny.
          2. Do tygodnia od powrotu ucznia do szkoły wychowawcy klas przyjmują usprawiedliwienia nieobecności za poprzedni miesiąc. W przypadku nieobecności wychowawcy klasy, usprawiedliwienie przyjmuje pedagog szkolny.
          3. Usprawiedliwienia wystawiają rodzice, prawni opiekunowie ucznia lub inne uprawnione osoby. 
          4. W szkole przyjęta jest osobista, telefoniczna lub pisemna  forma usprawiedliwienia nieobecności.
          5. Wychowawca podejmuje działania motywujące uczniów do uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych.
          6. W przypadku długotrwałej lub powtarzającej się nieusprawiedliwionej absencji ucznia, wychowawca  skontaktuje się z rodzicami.
          7. Wspólnie z uczniem i jego rodzicami ustalają przyczyny nieobecności i możliwości postępowania w celu mobilizacji ucznia do regularnego uczęszczania na zajęcia szkolne.
          8. .Uczeń i rodzice otrzymują propozycje pomocy ze strony szkoły. Efektem spotkania może być podpisanie kontraktu.
          9. W sytuacji braku efektów działań bądź niemożności skontaktowania się z rodzicami, czy ich niechęci do podjęcia współpracy, wychowawcy klas przekazują Dyrektorowi szkoły wykaz uczniów, niespełniających obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, które należy rozumieć jako nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
          10. Do rodziców tych uczniów Dyrektor szkoły kieruje wezwanie do realizacji obowiązku szkolnego.
          11. Przy braku efektów podjętych działań i trwającej nieobecności ucznia, Dyrektor szkoły kieruje prośbę o wgląd w sytuację rodziny i interwencję do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rodzinnego.
          12. Informacje o niezrealizowaniu obowiązku szkolnego i podjętych przez szkołę krokach, Dyrektor szkoły kieruje także do organu prowadzącego placówkę oraz Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji.
          13. Niespełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
          14. Organem egzekucyjnym w zakresie wszystkich obowiązków edukacyjnych jest wójt gminy Puławy.

           

          Agresja i przemoc rówieśnicza

           

          1. Sytuacje, w których należy podjąć postępowanie dotyczą:
                  • zniszczenia i zawłaszczenia mienia prywatnego i szkolnego ( w tym także oszustwa i wyłudzenia)
                  • naruszenie nietykalności fizycznej innych osób i swojej
                  • naruszenie godności osobistej innych osób (wulgaryzmy, przemoc psychiczna)
          2. Osoby, do których uczeń może zgłosić fakt wystąpienia sytuacji agresji to wszyscy pracownicy szkoły. Ich obowiązkiem jest podjęcie natychmiastowych działań w celu przerwania agresji i zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom zdarzenia.
          3. Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest przez dyrektora szkoły i wychowawcę klasy.
          4.  O udziale uczniów w zajściu, uzyskanych wyjaśnieniach i podjętych przez szkołę krokach informowani są rodzice, w możliwie najkrótszym czasie.
          5. Szczególną opieką  wychowawcy klasy otoczona zostaje ofiara zajścia. Otrzymuje wsparcie psychologiczne, a także informacje o możliwościach dochodzenia praw poprzez indywidualne zgłoszenie zajścia w Komendzie Powiatowej Policji.
             Sprawca zajścia ma możliwość wyjaśnienia powodów swego zachowania i podjęcia działań w celu zakończenia sytuacji. Ma prawo do uzyskania pełnej informacji dotyczącej jego sytuacji. Jego pośrednikiem może być: wychowawca klasy. Ma również prawo do uzyskania indywidualnej pomocy psychologicznej.
          6. Wychowawca klasy planuje i przeprowadza działania mające na celu zmianę sposobu zachowania ucznia na akceptowane społecznie.
          7. W sytuacji aktów powtarzającej się agresji lub czynów rozmyślnych, ze szczególną brutalnością szkoła zwraca się z prośba o interwencję do Komendy Powiatowej Policji, do wydziału rodzinnego Sądu Rejonowego
          8. Szkoła bierze udział w wyjaśnianiu spraw z udziałem uczniów, dziejących się poza terenem szkoły, po otrzymaniu prośby uczniów lub rodziców o pomoc.

           

          Palenie papierosów na terenie szkoły

           

          1. Osoba, która zauważyła, że uczeń na terenie szkoły pali papierosy, nakazuje uczniowi przerwanie palenia papierosa oraz zgłasza fakt palenia dyrektorowi szkoły. Dyrektor powiadamia o tym wychowawcę.
          2. Wychowawca rozmawia z uczniem na temat szkodliwości palenia papierosów oraz konieczności przestrzegania regulaminu szkolnego. Informuje również o konsekwencjach czynu wynikających ze złamania regulaminu szkoły..
          3. Wychowawca sporządza notatkę z rozmowy i załącza ją do dokumentacji wychowawcy klasy..
          4. Wychowawca zawiadamia rodziców lub prawnych opiekunów ucznia i również z nimi przeprowadza rozmowę.

           

           

           

          Elektroniczny papieros

           

          1. Na terenie szkoły zabronione jest korzystanie z e-papierosów.
          2. Nauczyciel, który zauważył u ucznia e-papierosa konfiskuje go i przekazuje wychowawcy bądź dyrektorowi.
          3. Wychowawca powiadamia rodziców o tym fakcie i wzywa do szkoły.
          4. E- papieros jest oddawany rodzicom. Ponadto przeprowadzana jest rozmowa z rodzicami i uczniem w obecności wychowawcy na temat konieczności przestrzegania regulaminu szkolnego oraz konsekwencjach czynu wynikających ze złamania regulaminu szkoły.
          5. Wychowawca sporządza notatkę z rozmowy.

           

          Substancje psychoaktywne

           

          Przez substancję psychoaktywną należy rozumieć takie środki chemiczne, które poprzez swoje działanie na organizm człowieka powodują zmiany w jego samopoczuciu oraz zmieniony (zafałszowany) odbiór otaczającej go rzeczywistości. Przyjmowanie tych substancji wiąże się z bardzo dużym prawdopodobieństwem uzależnienia się. Do najpopularniejszych zalicza się: tytoń, alkohol, narkotyki, sterydy anaboliczne, środki wziewne, Ecstasy, leki uspokajające i nasenne, dopalacze.

          1. Jeżeli do zdarzenia doszło np. podczas przerwy i nauczyciel osobiście może podjąć działania, przychodzi wraz z uczniem do dyrektora szkoły i tu następuje dalsze wyjaśnianie zajścia.
          2. W przypadku gdy do zdarzenia dojdzie podczas lekcji, nauczyciel prosi (za pośrednictwem ucznia np. przewodniczącego klasy) o przybycie do klasy  dyrektora szkoły.
          3. Następnie należy odizolować ucznia będącego pod ewentualnym wpływem środka odurzającego od klasy (w zależności od możliwości w wolnej sali, w wyjątkowych sytuacjach w sekretariacie szkoły). Z uwagi na bezpieczeństwo (zarówno ucznia, jak i osoby go pilnującej) nie jest wskazane, aby osoba udzielająca pomocy była sama z uczniem, który jest w stanie wskazującym na użycie substancji psychoaktywnej.
          4. Dyrektor szkoły zapewnia w razie potrzeby pomoc lekarską (wezwanie pogotowia).
          5. Dyrektor szkoły powiadamia rodziców i obliguje ich do niezwłocznego odebrania dziecka ze szkoły.
          6. Po przybyciu rodziców lub prawnych opiekunów (jeżeli wyrażą oni zgodę na zbadanie ich dziecka w celu wykrycia środka psychoaktywnego) można wykonać test zakupiony przez rodziców w aptece. Można również zaproponować rodzicom wykonanie badania w szpitalu.
          7. W przypadku gdy rodzice nie wyrażają zgody na przeprowadzenie badania, dyrektor szkoły powinien wezwać policję i podać funkcjonariuszom ustalone w wyniku wywiadu informacje.
          8. W przypadku potwierdzenia w wyniku badania, że uczeń jest pod wpływem substancji psychoaktywnej, dyrektor szkoły powinien powiadomić policję.
          9. Dyrektor szkoły zawiadamia również policję w przypadku niemożności kontaktu z rodzicami lub ze względu na zachowanie i stan zdrowia ucznia.
          10. Jeżeli stan ucznia był dobry i uczeń nie został odwieziony do szpitala, dyrektor szkoły przekazuje ucznia pod opiekę rodziców lub prawnych opiekunów.
          11. Wychowawca z zachowaniem bezpieczeństwa zabezpiecza ewentualne komponenty, narzędzia i miejsce zdarzenia oraz ustala świadków mających związek ze zdarzeniem. Osoba prowadząca rozmowę z uczniem w miarę możliwości stara się ustalić: kiedy, jaką substancję i w jakiej ilości uczeń zażył oraz jakie było jej źródło pochodzenia.
          12. Dyrektor szkoły w porozumieniu z funkcjonariuszem policji ustala dalszy sposób postępowania.
          13. Nauczyciel, który jako pierwszy stwierdził, że uczeń jest pod wpływem środka odurzającego, sporządza pisemną notatkę ze zdarzenia, w której opisują podjęte przez siebie działania.
          14. Kiedy stan ucznia będzie na to pozwalał, wychowawca  powinien przeprowadzić z uczniem i jego rodzicami lub prawnymi opiekunami rozmowę informującej o niebezpieczeństwach wynikających z używania substancji psychoaktywnych i sporządzić notatkę z tego spotkania. Ponadto można doprowadzić do zawarcia z uczniem kontraktu zobowiązującego go do wizyty i w razie potrzeby podjęcia leczenia w specjalistycznej poradni.

           

          Procedura postępowania w przypadku, gdy nauczyciel znajdzie na terenie szkoły substancję przypominającą wyglądem narkotyk

           

              1. Nauczyciel zabezpiecza substancję do czasu przyjazdu policji. W miarę możliwości próbuje ustalić, do kogo należy znaleziona substancja.
              2. Powiadamia o zaistniałym zdarzeniu dyrektora szkoły, który zawiadamia policję.
              3. Po przyjeździe policji nauczyciel niezwłocznie przekazuje zabezpieczoną substancję funkcjonariuszom.
              4. Nauczyciel, który znalazł substancję, sporządza pisemną notatkę ze zdarzenia.

           

          Procedura postępowania w przypadku, gdy nauczyciel podejrzewa, że uczeń posiada przy sobie substancję przypominającą narkotyk

           

              1. Nauczyciel w obecności innej osoby (wychowawca, pedagog, dyrektor) ma prawo żądać, aby uczeń przekazał mu tę substancję, pokazał zawartość torby szkolnej oraz kieszeni (we własnej odzieży), ewentualnie innych przedmiotów budzących podejrzenie co do ich związku z poszukiwaną substancją. Nauczyciel nie ma prawa samodzielnie wykonywać czynności przeszukania odzieży ani teczki ucznia – jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla policji (art. 219 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego). W przypadku ucznia niepełnoletniego przeszukanie powinno odbywać się ponadto w obecności rodziców.
              2. O swoich spostrzeżeniach powiadamia dyrektora szkoły  oraz rodziców lub prawnych opiekunów ucznia i wzywa ich do natychmiastowego stawiennictwa.
              3. W przypadku gdy uczeń, mimo wezwania, odmawia przekazania nauczycielowi substancji i pokazania zawartości teczki, dyrektor szkoły wzywa policję, która przeszukuje odzież i przedmioty należące do ucznia oraz zabezpiecza znalezioną substancję i zabiera ją do ekspertyzy.
              4. Jeżeli uczeń wyda substancję dobrowolnie, nauczyciel po odpowiednim zabezpieczeniu w bezpiecznym miejscu, do którego nie mają dostępu osoby niepożądane, zobowiązany jest bezzwłocznie przekazać substancję jednostce policji. Wcześniej próbuje ustalić, w jaki sposób i od kogo uczeń nabył substancję. Całe zdarzenie nauczyciel dokumentuje, sporządzając możliwie dokładną notatkę z ustaleń wraz ze swoimi spostrzeżeniami.
              5. Jeżeli rodzice lub prawni opiekunowie stawią się do szkoły, osoba przeprowadzająca z nimi rozmowę sporządza notatkę zawierającą:
                  • datę przeprowadzonej rozmowy,
                  • imię i nazwisko rodzica (prawnego opiekuna), z którym rozmowa została przeprowadzona,
                  • przebieg spotkania (informacja dotycząca treści spotkania),
                  • wynikające ze spotkania ustalenia.

           

          Fałszerstwo

          Sytuacje fałszerstwa w szkole:

                  • dokonywanie wpisów do dzienników lekcyjnych (wpisywanie, poprawianie, usuwane ocen, usprawiedliwianie nieobecności),
                  •  przedstawianie fałszywych zwolnień i usprawiedliwień od rodziców, podrabianie (przerabianie) zaświadczeń lekarskich,
                  • podkładanie prac innych uczniów jako własnych oraz udowodnione przez nauczyciela ściąganie,
                  • inne przypadki (podrabianie zgody rodziców na udział w zawodach sportowych, wycieczce, podrabianie karnetów na obiad itp.).
              • Osoby mogące podjąć decyzję o wszczęciu postępowania:
                  • wychowawca klasy,
                  •  nauczyciel przedmiotu,
                  • zespół nauczycieli danej klasy,
                  • dyrektor.
              • Procedura postępowania w wypadku stwierdzenia fałszerstwa:
                  • powiadomienie rodziców ucznia,
                  • spotkanie z uczniem i jego rodzicami celem wyjaśnienia powodów fałszerstwa,
                  • podjęcie decyzji o dalszym postępowaniu w obecności rodziców.
              • W przypadku podrobienia dokumentu szkolnego (dziennik, oficjalne dokumenty szkoły) szkoła kieruje informację i prośbę o interwencję do  Komendy Powiatowej Policji.

           

          Kradzież i zniszczenia

           

          1. Postępowanie w przypadku kradzieży lub zniszczenia mienia szkolnego lub prywatnego, dokonanego na terenie szkoły przez uczniów gimnazjum:
          2. W przypadku zgłoszenia kradzieży lub zniszczenia sprawą zajmuje się pracownik pedagogiczny, któremu kradzież lub zniszczenie zgłoszono.
                  • O fakcie kradzieży lub zniszczenia bezzwłocznie powiadamiany jest dyrektor.
                  • Dyrektor, po przyjęciu zawiadomienia, może przekazać prowadzenie wyjaśnień innej osobie.
                  • Dyrektor szkoły lub wyznaczona przez niego osoba bezzwłocznie zawiadamia rodziców ucznia poszkodowanego, jak i podejrzanego o dokonanie kradzieży lub zniszczenia – o podjętych przez pracownika działaniach mających na celu wyjaśnienie sprawy.
                  • W przypadku, gdy wartość kradzieży lub zniszczenia przekracza 50 PLN / lub kwoty zgodnej z aktualnym stanem prawnym/ sprawa obligatoryjnie jest zgłaszana do Komendy Powiatowej Policji.

           

          Stwierdzenie posiadania przez ucznia niebezpiecznych przedmiotów typu petardy, scyzoryki, nożyki, noże, młotki, zapałki, gaz łzawiący, itp.:

           

          Nauczyciel będący na miejscu zajścia bądź wezwany do interwencji powinien:

          1. Zażądać, aby uczeń przekazał mu niebezpieczne przedmioty, pokazał zawartość tornistra oraz kieszeni (nauczyciel nie ma prawa samodzielnie wykonać czynności przeszukania odzieży ani teczki ucznia - jest to czynność zastrzeżona dla policji). Oddane przedmioty odpowiednio zabezpieczyć składając u Dyrektora Szkoły.

          2. O zaistniałym zdarzeniu powiadomić wychowawcę, Dyrektora Szkoły.

          3. Sporządzić notatkę służbową z podjętych działań oraz uzyskanych informacji.

           

          Pozostałe działania podjęte w szkole:

          1. Przeprowadzić z uczniem rozmowę o zaistniałej sytuacji najlepiej przy udziale pedagoga lub psychologa szkolnego.

          2. Poinformować rodziców/prawnych opiekunów, a w przypadku, gdy przedmiot jest używany w sposób zagrażający zdrowiu i życiu ucznia lub innych uczniów, wezwać ich do szkoły.

          3. Sporządzić notatkę służbową z podjętych działań oraz uzyskanych informacji.

          4. Wychowawca w obecności Dyrektora przeprowadzają rozmowę z rodzicami/prawnymi opiekunami, przekazują oddane przedmioty, zobowiązują ich do szczególnego nadzoru nad dzieckiem. Informują ucznia i rodziców/opiekunów prawnych o konsekwencjach wynikających z Regulaminu Szkoły. Z rozmowy sporządzana jest notatka służbowa podpisana przez uczestników spotkania.

          5. Jeśli rodzice odmawiają współpracy lub nie stawiają się do szkoły, Dyrektor powiadamia policję bądź pisemnie sąd rodzinny.

           

          Zagrożenie demoralizacją ucznia

          1. Wobec uczniów, u których zauważa się przejawy demoralizacji społecznej w postaci m.in.:
                  • używania i propagowania wulgaryzmów, słów i obrazów obrażających godność innych,
                  • używania lub rozprowadzania substancji psychoaktywnych, alkoholu, papierosów,
                    wagarów,
                  • udziału w kradzieżach i zniszczeniach na terenie szkoły,
                  • powtarzających się zachowań agresywnych,
                  • prowokowania powstawania sytuacji konfliktowych,
                  • przyniesienia na teren szkoły substancji i przedmiotów zagrażającej życiu lub zdrowiu innych uczniów,
                  • wychowawca klasy planuje wspólnie z rodzicami ucznia działania mające na celu zmianę jego postawy.
          2. Działania te mogą mieć formę:
                  • indywidualnych rozmów z uczniem
                  • rozmów z uczniem w obecności rodzica
                  • podpisania kontraktu przewidującego pożądany typ zachowań ucznia, ofertę pomocy szkolnej, formy pomocy i kontroli ze strony rodziców oraz konsekwencje w razie powtarzania zachowań niepożądanych
                  • udziału w zajęciach terapeutycznych – indywidualnych lub grupowych zmiany klasy na równorzędną, za zgodą Dyrektora szkoły.
          3. W przypadku braku pożądanych zmian zachowania ucznia, Dyrektor szkoły
            zwraca się prośbą do instytucji wspierających działania wychowawcze szkoły tj.:
                1. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,
                2. Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich,
                3. Komendy Powiatowej policji – Wydziału Prewencji,
                4. i innych w zależności od potrzeb.

           

          Nieobecność rodziców ucznia

           

          1. Rodzice lub prawni opiekunowie ucznia opuszczający miejsce zamieszkania powinni poinformować dyrekcję szkoły o osobie, której powierzają pełnienie opieki nad dzieckiem. Informacja powinna mieć formę pisemną i zostać złożona w sekretariacie szkoły.
          2. Wychowawca klasy, który otrzymał informację o nieobecności rodziców lub prawnych opiekunów ucznia zobowiązany jest przekazać ją dyrekcji szkoły.
          3. Dyrekcja szkoły zgłasza fakt pozostawienia dziecka bez opieki osoby dorosłej do Komendy Powiatowej Policji.

           

          Dojeżdżający uczeń w drodze do szkoły

           

          Sytuacje nieprawidłowego zachowania uczniów opiekun zgłasza w możliwie najkrótszym czasie do dyrekcji szkoły. Dyrekcja wspólnie z wychowawcą podejmuje działania w celu zmiany zachowania ucznia. Informuje o sytuacji jego rodziców, w razie braku zmiany postawy podejmuje dalsze działania we współpracy z rodzicami..

           

          Osoba obca na terenie szkoły

           

          Każdy, kto nie jest aktualnie uczniem bądź pracownikiem szkoły jest osobą obcą.

          Postępowanie wobec osób obcych przebywających na terenie szkoły:

                  • Każdy pracownik szkoły ma prawo żądać informacji o celu pobytu,
                  • w przypadku, gdy osoba obca kieruje się do nauczyciela przedmiotowego, należy skierować ją w pobliże pokoju nauczycielskiego i poinformować o godzinie rozpoczęcia najbliższej przerwy śródlekcyjnej
                  • w innych wypadkach należy kierować do dyrektora szkoły,
                  • w przypadku, gdy osoba obca odmawia podania celu wizyty, zachowuje się agresywnie bądź stwarza zagrożenie dla osób przebywających w szkole, należy podjąć próbę wyprowadzenia jej z terenu szkoły. Przy odmowie wyjścia należy wezwać pomoc. O sytuacji niezwłocznie powinna zostać poinformowana dyrekcja szkoły.

           

          Sprawy sporne i konflikty

           

                      1. Sporne sprawy i konflikty na terenie szkoły rozwiązuje się następująco:
          1. konflikt pomiędzy uczniami na terenie klasy, rozstrzyga wychowawca klasy. W sytuacjach długotrwałego, ostrego konfliktu, o udział w spotkaniu wyjaśniającym i zamykającym konflikt, proszeni są rodzice uczniów,
          2. konflikt pomiędzy uczniami różnych klas rozstrzygają wychowawcy klas. W sytuacjach długotrwałego, ostrego konfliktu, o udział w spotkaniu wyjaśniającym i zamykającym konflikt, proszeni są rodzice uczniów,
          3. konflikt pomiędzy uczniem i nauczycielem – rozstrzyga dyrektor wspólnie z wychowawcą ucznia. W sytuacjach długotrwałego, ostrego konfliktu, o udział w spotkaniu wyjaśniającym i zamykającym konflikt, proszeni są rodzice ucznia,
          4. konflikt między nauczycielami – rozstrzyga dyrektor szkoły, a w ostateczności Rada Pedagogiczna,
          5. konflikt między nauczycielem, a dyrektorem rozstrzyga Rada Pedagogiczna, a w konieczności organ nadzorujący szkołę,
          6. konflikt między nauczycielem, a rodzicami ucznia – rozstrzyga dyrektor, a w razie konieczności Rada Pedagogiczna przy czym rodzic ma prawo odwołać się do organu nadzorującego szkołę.

           

          2. Spory rozstrzygane są na polubownym posiedzeniu z udziałem stron, którego posiedzenie dotyczy

          3. Termin posiedzenia ustalany jest wspólnie przez zainteresowane strony.

          4. Z polubownego posiedzenia sporządzany jest protokół, przechowywany u dyrektora.

          5. Po rozstrzygnięciu sporów wymienionych w ust. 1 pkt: a, b, e dyrektor szkoły sporządza protokół z polubownego posiedzenie w terminie 3 dni od jego daty

          6. Stronom wymienionym w ust 1 pkt a – e przysługuje odwołanie w terminie 7 dni od daty polubownego posiedzenia odpowiednio:

          1. stronom wymienionym w ust. 1 pkt a, b, c, f – do dyrektora szkoły,
          2. stronom wymienionym w ust. 1 pkt d-e  – do organu nadzoru pedagogicznego.

           

          Procedury postępowania w przypadku wypadków osób pozostających pod opieką szkoły

           

          1.  Pracownik szkoły, który powziął wiadomość o wypadku, niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzając fachową pomoc medyczną, a w miarę możliwości udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy.
          2. O każdym wypadku zawiadamia się niezwłocznie:
          1.  rodziców (opiekunów) poszkodowanego;
          2.  społecznego inspektora pracy
          3.   organ prowadzący szkołę
          4.   radę rodziców.
          1.  O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym zawiadamia się niezwłocznie prokuratora i kuratora oświaty.
          2. O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia, zawiadamia się niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.
          3.  Zawiadomień, o których mowa w ust. 1-3, dokonuje dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik szkoły.
          4.  Zdarzenia potencjalnie wypadkowe należy wpisywać do zeszytu wypadków znajdującym się w sekretariacie .
          5.  Do czasu rozpoczęcia pracy przez zespół powypadkowy, zwany dalej "zespołem", dyrektor zabezpiecza miejsce wypadku w sposób wykluczający dopuszczenie osób niepowołanych.
          6. Jeżeli czynności związanych z zabezpieczeniem miejsca wypadku nie może wykonać dyrektor, wykonuje je upoważniony przez dyrektora pracownik szkoły.
          7.  Członków zespołu powołuje dyrektor.
          8.  Zespół przeprowadza postępowanie powypadkowe i sporządza dokumentację powypadkową, w tym protokół powypadkowy.
          9. W skład zespołu wchodzi :

          - dyrektor szkoły

          - społeczny inspektor pracy

          -pracownik-świadek wypadku.

          1. Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie jest możliwy udział w pracach zespołu jednej z w/w osób, o której mowa w ust. 4, dyrektor powołuje w jej miejsce innego pracownika szkoły i przeszkolonego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
          2. W składzie zespołu może uczestniczyć przedstawiciel organu prowadzącego, kuratora oświaty lub rady rodziców.
          3.  Przewodniczącym zespołu jest pracownik służby bhp. Jeżeli w zespole nie uczestniczy pracownik służby bhp, przewodniczącego zespołu spośród pracowników szkoły wyznacza dyrektor.
          4. W sprawach spornych rozstrzygające jest stanowisko przewodniczącego zespołu. Członek zespołu, który nie zgadza się ze stanowiskiem przewodniczącego, może złożyć zdanie odrębne, które odnotowuje się w protokole powypadkowym.
          5.  Przewodniczący zespołu poucza poszkodowanego lub reprezentujące go osoby o przysługujących im prawach w toku postępowania powypadkowego.
          6. Z treścią protokołu powypadkowego i innymi materiałami postępowania powypadkowego zaznajamia się:

           1) poszkodowanego pełnoletniego;

           2) rodziców (opiekunów) poszkodowanego małoletniego.

          1. Jeżeli poszkodowany pełnoletni zmarł lub nie pozwala mu na to stan zdrowia, z materiałami postępowania powypadkowego zaznajamia się jego rodziców (opiekunów).
          2. Protokół powypadkowy doręcza się osobom uprawnionym do zaznajomienia się z materiałami postępowania powypadkowego. Jeden egzemplarz protokołu powypadkowego pozostaje w szkole. Organowi prowadzącemu i kuratorowi oświaty protokół powypadkowy doręcza się na ich wniosek.
          3. Protokół powypadkowy podpisują członkowie zespołu oraz dyrektor.
          4. W ciągu 7 dni od dnia doręczenia protokołu powypadkowego osoby, o których mowa w ust. 18, mogą złożyć zastrzeżenia do ustaleń protokołu.
          1. Zastrzeżenia składa się na piśmie do protokołu powypadkowego przewodniczącemu zespołu;
          2. Zastrzeżenia rozpatruje organ prowadzący;
          3. Zastrzeżenia mogą dotyczyć w szczególności:
            • niewykorzystania wszystkich środków dowodowych niezbędnych dla ustalenia stanu faktycznego;
            • sprzeczności istotnych ustaleń protokołu z zebranym materiałem dowodowym.
          1. Po rozpatrzeniu zastrzeżeń organ prowadzący szkołę może:
            • zlecić dotychczasowemu zespołowi wyjaśnienie ustaleń protokołu lub przeprowadzenie określonych czynności dowodowych;
            • powołać nowy zespół celem ponownego przeprowadzenia postępowania powypadkowego.
          2.  Rejestr wypadków prowadzi dyrektor.
          3. Dyrektor omawia z pracownikami szkoły okoliczności i przyczyny wypadków oraz ustala środki niezbędne do zapobieżenia im.
          4. W sprawach nieuregulowanych powyżej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.
          5. Termin sporządzania protokołu powypadkowego po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy sporządza nie późnej niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku osoby pozostającej pod opieką szkoły.
          6. Protokół powypadkowy zatwierdza Dyrektor szkoły nie później niż w ciągu 5 dni od dnia jego sporządzenia.

           

           

          Definicje wypadków:

          Za wypadek osoby pozostającej pod opieką szkoły uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną  powodujące uraz lub śmierć ,które nastąpiło w trakcie pozostawania pod opieką szkoły.

          Za  śmiertelny wypadek uważa się wypadek w wyniku którego  nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym  6 miesięcy od dnia wypadku.

           

          Za ciężki  wypadek uważa się wypadek, w  wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała , takie jak: utrata wzroku ,słuchu , mowy ,lub inne uszkodzenie ciała  albo rozstrój zdrowia , naruszające podstawowe funkcje organizmu, także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna ,istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.

          Za zbiorowy wypadek uważa się wypadek, któremu w wyniku tego samego zdarzenia  uległy co najmniej dwie osoby.

           

           

          NAUCZYCIEL MA OBOWIĄZEK SPORZĄDZIĆ NOTATKĘ SŁUŻBOWĄ ZE ZDARZENIA, DO KTÓREGO ZASTOSOWAŁ POWYŻSZE PROCEDURY.

           

          Procedury i regulaminy szkolne są odrębnymi dokumentami dostępnymi w sekretariacie szkoły oraz pokoju nauczycielskim.

           

          Procedury wchodzą w życie z dniem wejścia w życie Zarządzenia Dyrektora szkoły  z ……………..r.

           

           

          Procedury postępowania z dzieckiem przewlekle chorym

          I. Obowiązki rodzica:

          1. Rodzic  powinien dostarczyć wychowawcy informacje o stanie zdrowia dziecka przewlekle chorego,  objawach choroby, zagrożeniach zdrowotnych, przyjmowanych lekach i ich wpływie na organizm.
          2. Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana podczas uczęszczania do szkoły rodzic powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie wychowawcę.
          3. Rodzic jest zobowiązany do stałej współpracy z wychowawcą dziecka chorego.

          II. Obowiązki wychowawcy:

           Wychowawca jest zobowiązany do przekazania informacji Radzie Pedagogicznej i pozostałym pracownikom szkoły o sposobach postępowania z chorym dzieckiem na co dzień oraz w sytuacji zaostrzenia objawów czy ataku choroby.

           

          III. Obowiązki nauczycieli:

          1. Nauczyciele są zobowiązani dostosować formy pracy dydaktycznej, dobór treści i metod oraz organizację nauczania do możliwości psychofizycznych tego ucznia, a także do objęcia go różnymi formami pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
          2. W przypadku nasilenia choroby u dziecka podczas pobytu w szkole dyrektor lub nauczyciel niezwłocznie informuje o zaistniałej sytuacji rodziców ( prawnych opiekunów).

          IV. Główne sposoby pomocy przewlekle choremu dziecku realizowane przez grono pedagogiczne, innych pracowników szkoły oraz uczniów:

          1. zapewnienie poczucia bezpieczeństwa;
          2. pomoc w pokonywaniu trudności;
          3. budowanie przyjaznych relacji w zespole klasowym;
          4. traktowanie chorego ucznia jako pełnoprawnego członka klasy;
          5. motywowanie do kontaktów i współdziałania z innymi;
          6. dostarczanie możliwości do działania i osiągania sukcesów;
          7. motywowanie do aktywności i rozwoju zainteresowań;
          8. dostosowanie wymagań do możliwości psychofizycznych ucznia;
          9. zapewnienie wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
          10. stała współpraca z rodzicami, pielęgniarką i nauczycielami
          11. odpowiednia organizacja czasu i miejsca pracy ucznia.

          Procedura postępowania nauczycieli w sytuacji ujawnienia
          w szkole zjawiska cyberprzemocy

           

          W przypadku, gdy zostaje w szkole zgłoszony przypadek cyberprzemocy należy podjąć następujące działania:

          I. Ustalić okoliczności zdarzenia.

          1. Wszystkie przypadki przemocy, a więc także przemocy z wykorzystaniem mediów elektronicznych, powinny zostać właściwie zbadane, zarejestrowane 
             i udokumentowane.
          2. Jeśli wiedzę o zajściu posiada nauczyciel, który nie jest  wychowawcą, powinien przekazać informację wychowawcy klasy, który informuje o fakcie pedagoga szkolnego i dyrektora.
          3. Pedagog szkolny i dyrektor wspólnie z wychowawcą powinni dokonać analizy zdarzenia i zaplanować dalsze postępowanie.
          4. Do zadań szkoły należy także ustalenie okoliczności zdarzenia i ewentualnych świadków.
          5. Na etapie zabezpieczania dowodów i ustalania tożsamości sprawcy cyberprzemocy w procedurze interwencyjnej bierze udział nauczyciel informatyki.

          II. Zabezpieczyć dowody.

          1. Wszelkie dowody cyberprzemocy powinny zostać zabezpieczone
            i zarejestrowane. Należy zanotować datę i czas otrzymania materiału, treść wiadomości oraz, jeśli to możliwe, dane nadawcy (nazwę użytkownika, adres e-mail, numer telefonu komórkowego itp.) lub adres strony www, na której pojawiły się szkodliwe treści czy profil.
          2. Sprawdzić, czy  ofiara cyberprzemocy potrafi wskazać sprawcę  bądź przynajmniej ma przypuszczenie, kto może nim być.
          3. Gdy ustalenie sprawcy nie jest możliwe, należy skontaktować się z dostawcą usługi w celu usunięcia z sieci kompromitujących lub krzywdzących materiałów.
          4. W przypadku, gdy zostało złamane prawo, a tożsamości sprawcy nie udało się, ustalić należy bezwzględnie skontaktować się z policją.

          III. Podjąć działania wobec sprawcy cyberprzemocy.

          Gdy sprawca cyberprzemocy jest znany i jest on uczniem szkoły, pedagog szkolny pełniący w szkole rolę koordynatora działań wychowawczych wobec uczniów wymagających szczególnej uwagi powinien podjąć dalsze działania:

          1. Przeprowadzić rozmowa z uczniem-sprawcą przemocy o jego zachowaniu.
          2. Powiadomić rodziców sprawcy i omówić z nimi zachowania dziecka.
          3. Objąć sprawcę opieką psychologiczno-pedagogiczną, w uzasadnionym przypadku można w toku interwencji zaproponować uczniowi (za zgodą rodziców) skierowanie do specjalistycznej placówki i udział w programie terapeutycznym.

           

          IV. Podjąć działania wobec ofiary cyberprzemocy.

           Umożliwić wsparcie psychiczne.

          1. Uczeń będący ofiarą cyberprzemocy powinien otrzymać poradę, jak ma się zachować, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i nie doprowadzić do eskalacji prześladowania.
          2. Po zakończeniu interwencji należy monitorować sytuację ucznia sprawdzając, czy nie są wobec niego podejmowane dalsze działania przemocowe, bądź odwetowe ze strony sprawcy.
          3. Rodzice dziecka będącego ofiarą cyberprzemocy powinni być poinformowani
            o problemie i otrzymać wsparcie i pomoc ze strony szkoły. W rozmowie z nimi pedagog lub wychowawca przedstawiają kroki, jakie zostały podjęte w celu wyjaśnienia zajścia oraz zapewnienia bezpieczeństwa poszkodowanemu uczniowi, a także, jeśli to wskazane, zaproponować rodzicom i dziecku pomoc specjalisty (psychologa, pedagoga).

          V. Sporządzić dokumentację z zajścia.

          1. Pedagog szkolny zobowiązany jest do sporządzenia notatki służbowej ·z rozmów ze sprawcą, poszkodowanym, ich rodzicami oraz świadkami zdarzenia. Dokument powinien zawierać datę i miejsce rozmowy, personalia osób biorących w niej udział i opis ustalonego przebiegu wydarzeń.
          2. Jeśli rozmowa przebiegała w obecności świadka (np. wychowawcy), powinien on podpisać notatkę po jej sporządzeniu.
          3. Jeśli zostały zabezpieczone dowody cyberprzemocy, należy je również włączyć do dokumentacji pedagogicznej (wydruki, opis itp.).

           

          Dyrektor szkoły pisemnie powiadamia sąd rodzinny o sprawie w sytuacji,  gdy:

          1)  rodzice sprawcy cyberprzemocy odmawiają współpracy lub nie stawiają się do szkoły, a uczeń nie zaniechał dotychczasowego postępowania lub gdy do szkoły napływają informacje o innych przejawach demoralizacji dziecka;

          2) szkoła wykorzysta wszystkie dostępne jej środki wychowawcze (rozmowa
          z rodzicami, konsekwencje regulaminowe wobec ucznia, spotkania z pedagogiem itp.), a ich zastosowanie nie przynosi pożądanych rezultatów.

          Poważne przypadki cyberprzemocy przebiegające z naruszeniem prawa (np. groźby karalne, propozycje seksualne, publikowanie nielegalnych treści itp.) zostają przez dyrektora szkoły bezwzględnie zgłoszone na policję.

           

          Procedura jest wdrażana w życie w momencie oficjalnego zgłoszenia zjawiska cyberprzemocy przez jej ofiarę /w przypadku osób pełnoletnich/ lub rodzica /prawnego opiekuna/ ucznia.