• Dzień Życzliwości

          • Dzień życzliwości

            21 listopada obchodzimy światowy dzień życzliwości. Społeczność naszej szkoły postanowiła włączyć się w obchody tego dnia dlatego też we wtorek „Będziemy dla siebie życzliwi”. Na korytarzu na przerwach samorząd będzie losował życzliwe karteczki pt. „ Weź wykonaj podaj dalej. Wylosowaną karteczkę podajemy wybranej osobie. Ponadto będziemy pisać anonimowy list zawierający frazy z karteczek bądź własne o życzliwej treści do konkretnej osoby pisząc na złożonej kartce adresata  ze szkoły będzie je  można wrzucać do czerwonego pudełka. Po otwarciu pudełka samorząd dostarczy listy adresatom. Osoba która zbierze największą liczbę listów zostanie ”najmilszą osobą w szkole”.

            Ogłaszamy też konkurs na zdjęcie pt. Życzliwość w kadrze. Zdjęcia wysyłamy do admina szkolnego FB na adres : eambroziak11@gmail.com. Następnie zostaną zamieszone na szkolnym FB. Wygra zdjęcie z największą ilością lajków.

          • Święto Niepodległości

          • Święto Niepodległości w Bronowicach. Śpiewajmy wspólnie dla Polski. Partyzancki piknik, kuchnia polowa, grupa rekonstrukcji historycznej Gregor, Koło gospodyń wiejskich, straż ochotnicza z Bronowic i Społeczność szkolna że Szkoły w Bronowicach zorganizowali tę uroczystość. Odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy pod Dębem pamięci im Józefa Piecyka przez pana Wójta i wnuczkę Józefa Piecyka panią Joannę Klopotowską, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

          • Święto Niepodległości

          • "Dla Niepodległej". Wszystkie klasy przygotowały prezenty dla Niepodległej. Były piosenki, wiersze napisane specjalnie na tę okazję, laurki i życzenia. Na zakończenie uroczystości udaliśmy się pod Dąb pamięci i tam dzieci ułożyły biało - czerwone serce z kamieni.

          • Notatka o patronie szkoły

          • O NASZYM PATRONIE

             

            Historia powstania Orderu Uśmiechu związana jest ściśle ze znaną polską pisarką Wandą Chotomską, autorką książeczek dla dzieci oraz historyjek,  opowiadanych przez dwie kukiełki, Jacka i Agatkę, w pierwszej telewizyjnej dobranocce dla dzieci.

            Na pomysł stworzenia Orderu Uśmiechu wpadł chłopiec, podopieczny szpitala rehabilitacyjnego w Konstancinie pod Warszawą, który podzielił się pomysłem ofiarowania medalu Jacusiowi z p. Wandą Chotomską podczas jej spotkania z chorymi dziećmi, przebywającymi w tej placówce.

            W 1967 roku, z okazji 5 rocznicy  wyświetlania w TV Jacka i Agatki, w „Kurierze Polskim” ukazał się wywiad z p. Chotomską, w którym pisarka wspomniała o pragnieniu chłopca. Pomysł ten zainspirował redaktora Włodzimierza Karwana. Postanowił on stworzyć odznaczenie, które przyznawałyby dzieci. „Bo dlaczego dzieci  nie mogłyby nagradzać dorosłych? Doskonale wiedzą, kto jest ich prawdziwym przyjacielem, okazuje im serce, daje radość. Przecież nikt i nigdzie nie ustalił, że tylko dorośli mają prawo do przyznawania rozmaitych odznaczeń.”

            Tak narodziła się idea Orderu Uśmiechu, ale samo odznaczenie trzeba było jeszcze zaprojektować. Skoro miał to być order nadawany przez dzieci, uznano że to one powinny wymyślić, jak ma on wyglądać. W czasie jednej z dobranocek  Jacek i Agatka opowiedzieli o pomyśle stworzenia orderu, który nadawałyby tylko dzieci  i tylko  tym dorosłym, których uznają za swoich prawdziwych przyjaciół oraz których działalność związana jest z niesieniem pomocy i radości dzieciom. Wszyscy chętni do udziału w konkursie na projekt odznaczenia mogli nadsyłać swoje propozycje do redakcji „Kuriera Polskiego”. W zabawie wzięło udział bardzo dużo dzieci, ilość nadesłanych propozycji przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wśród tysięcy dostarczonych projektów często przewijały się motywy słońca i serca. Ostatecznie zdecydowano, że najlepszy projekt został stworzony przez dziewięcioletnią Ewę Chrobak z Głuchołaz,  przedstawiający uśmiechnięte słoneczko z wianuszkiem promyczków.  I właśnie to słoneczko zostało umieszczone na Orderze Uśmiechu.

            Wkrótce zaczęły napływać wnioski, w których dzieci zgłaszały swych kandydatów do Orderu  Uśmiechu. Trzeba je było dokładnie przeanalizować. W tym celu powołano Kapitułę Orderu Uśmiechu, złożoną z osób, do których można było mieć pełne zaufanie. Na jej przewodniczącego wybrana została znana i uwielbiana przez dzieci pisarka Ewa Szelburg - Zarembina.

            Jesienią 1968 roku odbyły się pierwsze obrady Kapituły,  w czasie których w imieniu dzieci przyznano po raz pierwszy Order Uśmiechu i tytuł Kawalera Orderu  Uśmiechu. Pierwszym odznaczonym  został prof. dr Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z  Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczały zdrowie, a nieraz i życie.  W czasie uroczystość nadania Orderu Uśmiechu pan profesor pasowany był czerwoną różą i przeszedł specjalny test, polegający na wypiciu pucharu kwaśnego soku z cytryny, po czym musiał się promiennie uśmiechnąć. Ta ceremonia obowiązuje do dziś, sama zaś Kapituła zbiera się dwa razy w roku, aby zatwierdzić kolejnych kandydatów do tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu. 

            W związku z faktem, że w gronie wyróżnionych orderem zaczęli pojawiać się również obcokrajowcy, w 1977 roku rozpoczęto starania o to, by polski order ustanowiony przez polskie dzieci zyskał międzynarodowe znaczenie. W tym celu przewodniczący Kapituły, Cezary Leżański, pojechał do Nowego Jorku i podczas sesji  ONZ wygłosił przemówienie w tej sprawie. W efekcie jego starań w 1979 roku, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę.

            Niestety w historii orderu pojawiły się też trudniejsze chwile. W wyniku zmian politycznych zachodzących w naszym kraju działalność Kapituły w 1991r. została zawieszona na rok. Dopiero  decyzją sądu z dnia 16 listopada 1992 roku powołane zostało do życia  Stowarzyszenie Kapituła Orderu Uśmiechu. Od tej pory istnienie Kapituły jest niezależne od jakichkolwiek zmian personalnych czy wahań politycznych. Na czele Kapituły, jako jej kanclerz, stał do końca swego życia – do 5 grudnia 2006r. -  Cezary Leżeński, pisarz i dziennikarz, autor wielu książek dla dzieci i młodzieży. Od 19 stycznia 2007 r. Kanclerzem, Kapituły jest Marek Michalak, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" w Świdnicy, Prezes Fundacji SERCE - Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej, założyciel i opiekun Zespołu Dziecięcego SERDUSZKA.

            Kapituła utrzymuje swój międzynarodowy charakter. W jej gronie, liczącym obecnie 55 osób, zasiadają przedstawiciele wielu krajów z całego świata.  Są w nich osoby świeckie i duchowne, naukowcy i nauczyciele, pisarze i dziennikarze a także osoby zupełnie anonimowe. Obok księdza katolickiego jest pastor ewangelicki, obok rabina- mułła islamski, obok księdza prawosławnego – lama buddyjski. Wszyscy obradują w zgodzie,  bo najważniejsze jest dobro dzieci, a nie poglądy polityczne, wyznanie religijne, narodowość, rasa. Za tolerancję, wyrozumiałość i życzliwość, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu wyróżniona została w 2001 roku Medalem Za Zasługi dla Tolerancji.

            Od chwili nadania pierwszego Orderu Uśmiechu, dzieci  nagrodziły nim ponad wiele osób z ponad 40 krajów świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie postaci jak: Ojciec Święty Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, zwierzchnik Kościoła buddyjskiego w Tybecie Dalajlama, Tove Janson- twórczyni Muminków i Astrid Lindgren –autorka książek o Pipi Langstrum, królowa Szwecji Sylwia , prezydentowa RP Jolanta Kwaśniewska, pisarka Ewa Szelburg – Zarembina, piosenkarki Majka Jeżowska i Eleni, Pan Yapa, Marek  Kotański - twórca Monaru i Markotu, Joanne Rowling, autorka „Harry’ego Pottera”, a od 2007r. Irena Sendlerowa, która uratowała podczas wojny 2500 żydowskich dzieci i wiele innych osób nie aż tak powszechnie znanych, ale nadzwyczaj wielkiego serca.  

            Kawalerowie Orderu Uśmiechu to ludzie, którzy reprezentują rożne poglądy polityczne, religie, kolor skóry… Wiele ich dzieli. Ale łączy jeszcze więcej:  IDEA CZYNIENIA DOBRA SŁABSZYM, BEZBRONNYM. Czynienia dobra poprzez dzielenie się tym co mają: SERCEM, WIEDZĄ, MIŁOŚCIĄ, UMIEJĘTNOŚCIAMI, TALENTAMI, DOBRAMI  MATERIALNYMI. Otrzymanie tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu oznacza, że w życiu człowieka, który go otrzymał miały miejsce znaczące działania na rzecz dzieci. Przyznany Order zaświadcza, że człowiek, który go nosi dobrze czyni dzieciom, a w jego życiu pośród codziennych spraw znalazł się czas i miejsce na czyny szlachetne, na dzielenie się z dziećmi tym, co ma w sobie najlepszego.

            (opracowano na podstawie: www.orderusmiechu.pl)

             

             

             

          • Gminne biegi przełajowe

          • Gminne biegi przełajowe Bronowice 6.10.2023 r

            W tym roku odbyła się kolejna edycja Gminnych biegów przełajowych zorganizowanych przez p. Roberta Małkusa. Dziękujemy sponsorom : Sołtysowi Bronowic- Marcin Gąska, Ewa Sztreja, Gminie Puławy, Spółdzielni Pomocni z Góry Puławskiej za ufundowane poczęstunku

          • Pokazy z fizyki

          •      W celu podniesienia jakości kształcenia i rozbudzenia zainteresowania naukami ścisłymi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazach z fizyki. Temat pokazów skupiony był wokół zagadnień związanych z termodynamiką, lataniem, rezonansami i wykorzystaniem praw fizycznych w zabawkach.

          • Informacja

          • W związku z licznymi problemami z logowaniem do dziennika elektronicznego niie zaleca się korzystania z aplikacji Dzienniczek Plus, ponieważ nie posiada ona odpowiednich zabezpieczeń przed wyciekiem danych osobowych. Zalecamy logować się do dziennika przez przeglądarkę z linku umieszczonego na stronie internetowej szkoły.